Je to fakt zvláštne. Umenie vždy bývalo nedocenené. Akoby paradoxne, čím vyššia hodnota diela, tým menšie uznanie z radov obyčajných ľudí, nemám na mysli odborníkov na slovo vzatých z danej brandže. Viacerí umelci zostali nedocenení po celý život a dnes sa ich diela čítajú, hrajú, spievajú po takmer celom svete.
Človek to predsalen robí predovšetkým pre seba. Umenie za veľké peniaze je skôr umením komerčným. Superstar hviezdy síce talenty sú, ale netreba zabúdať, že ich do popredia dostali televízne súťaže, ktoré fungujú pre istý okruh ľudí ako sliepky znášajúce zlaté vajcia. Svojou snahou sa o popredie, miesto vo svete konzumnej kultúry zaslúžili minimálne.
Nie je však trochu divné, keď si veľká skupina umelcov prezentujúca tradičné hodnoty národa musí priplácať za cestu na miesto vystúpenia? Áno, je to aj jej vinou, že na to pristúpila.
Hlavný vinník je však organizátor, ktorý sám veľakrát nemá výčitky za také nedôstojné ponúknuté podmienky. Argumentom môže byť z jeho strany nízka účasť a tradičné "frfľanie" ľudu pre vysoké vstupné. Je to aj typická ľudská vlastnosť na jednej strane, ale tieto akcie by mali byť dotované primeranou čiastkou ministerstvom a na druhej strane, kto chce, zaplatí si aj to vyššie vstupné, samozrejme, pokiaľ daní umelci stoja za to.
Nemá zmysel organizovať festivaly cez všetky mŕtvoly. Ľudstvu musí a aj začne po určitej dobe chýbať tradičné, nekomerčné umenie, jeho cenu si predtým neuvedomovali, tak, ako sa to dnes deje v ostatných západnejších krajinách.
Prečo sa zhadzovať a robiť zo seba žobráka hraním, tancovaním a spievaním na recepciách nezainteresovaným k jedlu za malú almužnu? Prečo si nevieme doceniť svoje úsilie?
streda 1. augusta 2007
Prihlásiť na odber:
Zverejniť komentáre (Atom)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára